• +90 312 267 5666
 • info@piani.com.tr
  • Mart

   6

   2016
  • 554
  Avrupa`nın mülteci kabusu devam ediyor... Ikea`larda yatak-yorgan kalmadı!

Avrupa`nın mülteci kabusu devam ediyor... Ikea`larda yatak-yorgan kalmadı!

 

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye üzerinden Avrupa'ya göç eden mültecilere uzun süre kapılarını kapatan ülkeler, son dönemde artan baskılar sonucunda zoraki bir misafirperverlik göstermek zorunda kalmışlardı. Fakat her geçen gün artan göç dalgası, özellikle refahına düşkün olan Kuzey Avrupa ülkelerinde hayatı ciddi biçimde etkilemeye başladı. Bu ülkelerin başında da Almanya ve İsveç geliyor. 

'AYLAN' İNATLARINI KIRDI 

Uzun süre direndikten sonra, minik Aylan'ın Bodrum sahillerine vuran cesedi karşısında kapılarını açmak zorunda kalan iki ülke, yeni gelen mültecilere yatacak yer bulmakta zorlanıyor. Öyle ki Almanya ve İsveç'te otoriteler, mültecileri yatırmak için gerekli olan yatak, şilte, yorgan gibi malzemeleri dünyaca ünlü mobilya süpermarketi İsveçli Ikea'dan temin ediyordu. Fakat talep o kadar yüksek oldu ki, Ikea'nın İsveç ve Almanya'daki stoklarında bugünlerde ne yatak kaldı, ne ranza ne de yorgan... Şirket sözcüsü Josefin Thorell, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'nda sonraki en büyük göç dalgasıyla karşı karşıya kaldığını vurgularken, söz konusu ülkelerdeki bazı mağazalarında ciddi yoğunluk yaşandığını, bazı şubelerde hiçbir yatak, yorgan kalmadığını ifade etti. Thorell, "Bu durum böyle giderse, tedarik anlamında çok ciddi sorun yaşayacağımız açıktır" dedi. 

Yer yok diye koridora yatırdılar

Bugüne kadar Avrupa'ya gelen göçmenlerin yaklaşık 120 bini İsveç'e sığınmış durumda. Söz konusu rakamın yıl sonuna kadar 190 bin bulması bekleniyor. Konuyla ilgili görüş bildiren İsveç Maliye Bakanı Magdalena Andersson, artık yeni gelenlere ise kalacak yer sağlamanın mümkün olmayacağını duyurdu. Öyle ki geçtiğimiz günlerde ülkeye gelen 50 mülteci, yer olmadığı için İsveç Göçmen Ajansı'nın merkezindeki koridorlarda yatırıldı.

Ya geri dönün, ya da başınızın çaresine bakın

İsveç Maliye Bakanı Andersson, "Ülkemize gelenler artık onlara kalacak yer sağlayamayacağımız mesajıyla karşılaşabilir. Bu durumda yapmaları gereken ya kendi başlarının çaresine bakmak, ya da geldikleri gibi Almanya ve Danimarka'ya geri dönmek" ifadelerini kullandı.

Türkiye'den insanlık dersi

HER fırsatta insan hakları ve demokrasi nutku atan Avrupalı ülkeler, bir mültecinin bile hesabını yaparken, Türkiye iç savaş mağduru Suriyeliler için kapılarını açmaya devam ediyor. Son verilen rakamlara göre Irak ve Suriye'den gelen 2.5 milyon mülteci şu anda Türkiye topraklarında. Bu kişiler için harcanan para ise 8 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu verilerle Türkiye, aynı zamanda dünyada en fazla mülteci kabul eden ülke konumunda.

 • Telefon:
  +90 312 267 5666

 • Ahi Evran OSB Mh. Anadolu Cd. No:27
  Sincan ANKARA

PİANİ - Pratik Mobilya Sistemleri

PİANİ - Pratik Mobilya Sistemleri Logo

Piani, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesinde mobilya sistemleri üretimi gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştur.

ÜRÜN GRUPLARI
© Copyright 2018    PİANİ - Pratik Mobilya Sistemleri